Znajdujesz się na stronie: Home » Styl życia » Pytania i odpowiedzi » Psychologia » Czy to już alkoholizm?

FavouritesCreate PDFNapisz e-mailDrukuj

Czy to już alkoholizm?

Odpowiedź:

Czy to już alkoholizm? Mój mąż od zawsze lubił się napić. Każda okazja do tego była dobra. Ostatnio jednak zjawisko niepokojąco się nasiliło. Praktycznie nie ma dnia bez alkoholu. Mąż tłumaczy to chęcią zrelaksowania się. Faktycznie, małżonek nigdy nie spożywa alkoholu przed pracą (jest sumiennym pracownikiem), zawsze wieczorem po całym dniu. Nie mogę powiedzieć, żeby się upijał. Kończy się na 1, 2 piwach. Niestety i taka ilość wystarcza aby zrobił się agresywny. Z drugiej strony nie chcę popadać w paranoję i odbierać mu ,,jedynej przyjemności" (słowa męża). Czy jest jakaś granica, po przekroczeniu, której możemy mówić o chorobie alkoholowej?

Witam,

niepokoi Panią ilość alkoholu, po jaką sięga Pani mąż.

Zapytała Pani czy w przypadku Pani małżonka to jest alkoholizm. Niestety, na podstawie Pani opisu niemożliwe jest stwierdzenie czy to już jest uzależnienie czy jeszcze nie. Alkoholizmu nie stwierdzamy po ilości wypijanego alkoholu, ale po przymusie sięgnięcia po kieliszek. Natomiast informacje, że dla Pani męża picie jest jedyną przyjemnością w życiu i że po alkoholu staje się agresywny, są bardzo niepokojące. Może w przypadku Pani męża nie jest to jeszcze uzależnienie, ale picie na pewno stanowi już problem.

Nie wiem, czy uda się Pani namówić partnera na rozmowę z terapeutą uzależnień, natomiast domyślam się, że to wszystko nie jest dla Pani łatwe. Może Pani sobie zapewnić pomoc. Przy ośrodkach odwykowych działają grupy wsparcia dla rodzin dotkniętych problemem alkoholowym, a takiej grupie są osoby mające podobne doświadczenia jak Pani. Będą mogły Panią wesprzeć, podpowiedzą jak one sobie radzą, pomogą przetrwać trudne chwile. Gorąco namawiam Panią, by zadbała Pani o siebie.

Pozdrawiam serdecznie,
Marta Kołacka

www.PsychologSeksuolog.pl


Autor:
Administrator
Odsłon:
3900
Ocena:
 
Zagłosuj:
Good - Bad

Tagi:

Zobacz inne w kategorii:


Newslatter

Powiadomienie o nowościach

Czy wiesz że...?

» Po ciężkim posiłku

Po ciężkim posiłku dobrze jest wypić filiżankę espresso. Obecność kofeiny w żołądku pobudza go do wydzielania gastryny...

» Likopen

Likopen - to przeciwutleniacz, chroniący nasz organizm przed nowotworami, zawałem serca. Obniża poziom szkodliwego cholesterolu oraz przyśpiesza gojenie ran. Jego źródłem są czerwone warzywa.

Polecane