Znajdujesz się na stronie: Home » Psychologia » Artykuły i ciekawostki » Wątpliwości przed ślubem- czy to normalne?

Wątpliwości przed ślubem- czy to normalne?

Email Drukuj PDF

 

Biała suknia, elegancki garnitur, zaproszeni goście – wszystko gotowe, ale wątpliwości trawią i mącą spokój. Czy osoba, którą mam poślubić to na pewno ta? Czy będziemy szczęśliwi? CZY ABY NA PEWNO?

Organizacja ślubu jest dużym wydatkiem finansowym, czasowym, energetycznym. Ślub jest także sporym stresem i wyzwaniem emocjonalnym. W końcu w ciągu tej ceremonii przyrzekamy być tylko i wyłącznie z jedną osobą do końca swojego życia. Publicznie, w obecności rodziny i przyjaciół, deklarujemy być z tym konkretnym człowiekiem. To poważna deklaracja. Nie dość, że zmieniamy stan cywilny, zwyczajowo przyjęło się, że kobiety zmieniają także nazwisko, czyli część swojej tożsamości. Zresztą obie strony muszą przyzwyczaić się, że od tego momentu są mężem/żoną. To wszystko sprawia, że ślub jest dużym przedsięwzięciem pod względem zmian życiowych i w związku z tym mogą pojawić się wątpliwości odnośnie swojego wyboru.

Pojawiające się wątpliwości są naturalne. Chyba każdej pannie młodej i każdemu panu młodemu pojawiło się w głowie pytanie, czy naprawdę tego chcą. Jeśli potrafią sobie od razu szczerze odpowiedzieć, że tak, to nic nie stoi na przeszkodzie, by złożyć przysięgę małżeńską.

Jeśli któraś ze stron ma poważne wątpliwości odnośnie ślubu, warto jednak, by porozmawiała o tym z zaufaną osobą. Często ktoś bardzo bliski jest świadkiem, a ponieważ świadek także towarzyszy w przygotowaniach, zwykle jest to najlepsza osoba, do której można się zwrócić. Można z nim / nią porozmawiać o swoim niepokoju, zapytać co o tym sądzi, jak widzi dotychczasowy związek oraz jaką przyszłość przewiduje dla pary. Szczere przedyskutowanie wątpliwości z przyjacielem pomaga uspokoić się i podjąć decyzję co dalej.

Czemu radzę porozmawiać z przyjacielem, a nie partnerem czy rodzicami? Póki decyzja o przełożeniu ślubu nie zostanie podjęta, nie warto martwić ani ukochanej / ukochanego ani rodziców. Oni także są zwykle zestresowani uroczystością, a podzielenie się wątpliwościami dodatkowo ich może zdenerwować.

Rodzice są także zwykle zaangażowani finansowo, co czasem przeszkadza im w życzliwym podejściu do panny czy pana młodego i ich wątpliwości. Dlatego też osoba będąca obok i znająca parę jest zwykle najlepszym kompanem do rozważenia zastrzeżeń.

Czasami to, co męczy narzeczoną czy narzeczonego to nie wątpliwości, ale pewność, że do ślubu dojść nie powinno. W takim przypadku chyba nie ma innego wyjścia niż powiadomienie partnera i odwołanie uroczystości. Zdaję sobie sprawę z faktu, że odwołanie ślubu w ostatniej chwili nie jest łatwe i wiąże się ze sporymi trudnościami. Proszę mi jednak wierzyć, że rezygnacja z zawarcia małżeństwa jest jednak dużo łatwiejsza i tańsza, niż uzyskanie rozwodu.

 

 

Newslatter

Powiadomienie o nowościach

Czy wiesz że...?

» Po ciężkim posiłku

Po ciężkim posiłku dobrze jest wypić filiżankę espresso. Obecność kofeiny w żołądku pobudza go do wydzielania gastryny...

» Likopen

Likopen - to przeciwutleniacz, chroniący nasz organizm przed nowotworami, zawałem serca. Obniża poziom szkodliwego cholesterolu oraz przyśpiesza gojenie ran. Jego źródłem są czerwone warzywa.

Polecane